Zmywacze do kostki brukowej. Zasady działania
Jak pozbyć się z kostki brukowej trudniejszych zabrudzeń?
Z powierzchniowymi zabrudzeniami, takimi jak błoto czy kurz, jesteśmy w stanie poradzić sobie, wykorzystując standardową myjkę ciśnieniową. W ten sposób szybko i skutecznie usuniemy łatwiejsze plamy. Sama woda nie poradzi sobie jednak z trwalszymi zabrudzeniami, a tym bardziej z tłustymi plamami. Gdy na naszej kostce pojawiają się nieestetyczne, tłuste plamy, należy sięgnąć po specjalny zmywacz, który pozwoli na skuteczne i bezpieczne pozbycie się problemu. Zmywacz rozprowadzamy równomiernie na zabrudzonej powierzchni, następnie czekamy ok. 5 minut i szorujemy twardą szczotką. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Następnie dokładnie spłukujemy całą powierzchnią obfitą ilością wody (najlepiej pod ciśnieniem). W ten sposób możemy skutecznie pozbyć się plam olejowych z kostki brukowej. Polecanym produktem w tym przypadku jest Zmywacz plam olejowych marki Meex.
Jak usunąć z kostki brukowej osady wapienne?
Na powierzchni kostki brukowej mogą też pojawić się białe osady, które są tzw. wykwitami wapiennymi. Najczęściej powstają one samoczynnie w strukturze kostki, głównie pod wpływem deszczu. Również w tym przypadku najlepiej użyć odpowiedniego preparatu, który szybko i skutecznie pozwoli nam usunąć nieestetyczne osady. Do polecanych produktów zaliczamy przede wszystkim SARSIL czyścik-bruk. To płynny środek na bazie kwaśnych związków organicznych do usuwania wysoleń i wykwitów z kostki brukowej oraz czyszczenia innych powierzchni materiałów budowlanych z nalotów cementowych, resztek betonu, zapraw, osadu. Jest łatwo lotny i nie pozostawia śladów.
Jak pozbyć się mchów, pleśni, chwastów?
W miejscach słabo nasłonecznionych i narażonych na wilgoć bardzo często zaczynają pojawiać się mchy, pleśń, grzyby, chwasty. Najczęściej staramy się je usunąć w sposób mechaniczny, używając ostrych narzędzi. Jednak ten sposób może być groźny dla naszej kostki, gdyż podczas czyszczenia możemy naruszyć warstwę licową kostki, osłabiając tym samym odporność powierzchni na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Podczas regularnej pielęgnacji warto sięgnąć po odpowiedni produkt, np. PS 50 PROFESSIONAL lub specjalne środki do czyszczenia z wykwitów FIBAR lub ABIEDIS. Dostępne są również preparaty przeznaczone do usuwania glonów, pleśni i grzybów, który mogą być zastosowane na kostce brukowej, a także dachówkach, tynkach, płytach gipsowych, elementach drewnianych itd. Preparat nanosimy na powierzchnię pędzlem lub natryskowo, przed zabiegiem należy zwilżyć czyszczoną powierzchnię. W przypadku silnych zanieczyszczeń obumarłymi częściami roślin zabieg należy powtórzyć.