Malowanie to najprostszy sposób na zmianę wystroju wnętrza. Nowy kolor na ścianie, suficie, drzwiach czy meblach może znacznie odmienić każde pomieszczenie. Malowanie to też metoda na szybkie odświeżenie elewacji domu lub budynku użytkowego. Bogaty wybór rodzajów farb pozwala na dobranie idealnego dla nas odcienia, efektu, a nawet ochronę ścian przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Jednak, od czego zależy czas wysychania farby i dlaczego ma on takie znaczenie?
Jedną z ulubionych metod zmiany wystroju wnętrza jest zmiana koloru ścian, ewentualnie ozdobienie ich ciekawym wzorem lub fakturą. Farby i emalie to prosty sposób na zmianę stylu wykończenia sypialni, salonu czy kuchni bez ponoszenia wysokich kosztów. Czas wysychania farb ma znaczenie dla samego przebiegu remontu, możliwości malowania i efektu, jaki chcemy uzyskać na ścianie. Możemy malować nie tylko tynki, ale również panele czy płytki, mamy bogaty wybór farb do drewna, metalu i do innych powierzchni, co pozwoli ingerować również w wykończenie mebli i pozostałych elementów dekoracyjnych.
Rodzaj farby i malowanej nią powierzchni
Na czas schnięcia farby wpływ ma przede wszystkim jej rodzaj. Farby wodorozcieńczalne schną o wiele szybciej niż farby rozpuszczalnikowe, łatwiej się je nakłada na malowaną powierzchnię oraz są zdrowsze i dlatego przeznaczone zazwyczaj do malowania powierzchni wewnątrz domu lub mieszkania. Podczas procesu schnięcia nie wydzielają tylu szkodliwych substancji i nieprzyjemnego zapachu. Skraca to również czas oczekiwania na możliwość ponownego użytkowania remontowanych przestrzeni. Farby rozpuszczalnikowe to produkt o dużej trwałości, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do malowania elewacji. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych jak opady deszczu, promienie słoneczne, mróz czy śnieg. Kolory nie blakną i powierzchnia farby nie pęka. Czas schnięcia zależy również od rodzaju powierzchni, jaką malujemy. Choć każdą powinno się dobrze do malowania przygotować: oczyścić i zagruntować. Farby lateksowe, farby akrylowe przeznaczone do ścian wewnętrznych przy optymalnych warunkach schną około dwóch godzin. Farby do powierzchni stalowych, żeliwnych czy betonowych mogą potrzebować około czterech godzin przy jednej warstwie, ponad dwunastu do całkowitego wyschnięcia jednej warstwy a przy kolejnych nawet trzech dni. Farby do zadań specjalnych np. antykorozyjne wymagają około dwóch do sześciu godzin przy jednej warstwie, a do drewna i metalu nawet dziesięciu godzin. Niektóre farby swoje właściwości ochronne lub plamoodporne uzyskują nawet po miesiącu od czasu malowania.
Warunki na zewnątrz i wewnątrz malowanego pomieszczenia
Duży wpływ na czas schnięcia każdej farby mają również warunki pogodowe na zewnątrz oraz warunki panujące wewnątrz malowanego pomieszczenia. Wybierając określoną farbę, należy zapoznać się z zaleceniami producenta, dzięki czemu uzyskamy najlepszy efekt i ochronę naszych ścian. Można też skorzystać z pomocy pracowników sklepów z artykułami do malowania. Pokrywanie farbą ścian nie powinno się zaczynać w temperaturze niższej niż +5°C i wyższej niż +30°C. Znaczenie ma również panująca wilgotność, która nie powinna przekraczać 80%, inaczej farba schnie dłużej, przez co nie można korzystać z remontowanego pomieszczenia. Lepiej nie malować podczas deszczowego weekendu. Dobrze, jeśli możemy zapewnić właściwą wentylację malowanych pomieszczeń. Schnięcie przyśpieszy też grzejnik, który wysuszy powietrze. Zawsze podczas malowania należy obserwować powierzchnię i to jak zachowuje się po nakładaniu kolejnych warstw farby.