Jak podają źródła historyczne techniki emalierskie były stosowane już w starożytności. Przy użyciu emalii ozdabiano wówczas medaliony, drogocenną biżuterię, patery, a nawet broń. Dzisiaj w celu ochrony przed korozją najczęściej emaliowane są blachy i wyroby stalowe. Ich powierzchnie pokryte szklistą lub szklisto-krystaliczną powłoką, zyskują w ten sposób pożądane cechy użytkowe i estetyczne. W naszym wpisie scharakteryzujemy powierzchnie wymagające emaliowania. Zapraszamy do lektury.
Do czego służy emaliowanie powierzchni?
Warto wiedzieć, że popularność emalii stale rośnie. Można je wykorzystywać zarówno jako farby do drewna, jak i do malowania metalu, betonu, płyt wiórowych i azbestowo-cementowych. Emaliowanie stosowane jest między innymi w jubilerstwie, przy produkcji naczyń kuchennych, zabezpieczaniu tablic reklamowych, tablic do znakowania ulic i numerowania budynków lub stylizowania szyldów.
Emaliowanie powierzchni jest wykonywane nie tylko w celu podniesienia walorów estetycznych (efekt matujący), ale stanowi również zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych, atmosferycznych lub uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki nowoczesnym emaliom wodorozcieńczalnym na bazie żywic akrylowych, pomalujemy drzwi, okna i boazerię czy też pokrycia dachowe, uzyskując długotrwały rezultat.
Powierzchnie wymagające emaliowania
Powszechnie wiadomo, że wyroby metalowe poprzez postępujący proces rdzewienia, narażone są na utratę struktury oraz trwałości. Dlatego właśnie blaszane naczynia kuchenne, np. garnki lub miski wymagają emaliowania. Poza tym warto mieć świadomość, że emalia nie wchodzi w reakcję chemiczną z jedzeniem, a powierzchnia pokrytego nią naczynia staje się na tyle gładka, że bez trudu usuniemy zabrudzenia.
Może się również zdarzyć, że powierzchnia wcześniej emaliowana, uległa uszkodzeniu, np. na skutek upuszczenia słuchawki prysznicowej do wanny doszło do odprysku fragmentu powłoki. Warto wówczas dokładnie oczyścić i osuszyć tę część powierzchni, a następnie za pomocą pędzelka nałożyć półpłynną emalię zaprawową. Natomiast jeżeli doszło do powstania rdzy, należy użyć gotowej do sporządzenia masy szpachlowej, utwardzacza oraz emalii w spreju.
Do antykorozyjnego zabezpieczania powierzchni stalowych, z metali kolorowych, metali lekkich i ich stopów przeznaczone są jedno i dwu składnikowe emalie epoksydowe. Jako farba dwuskładnikowa może ona również służyć do zabezpieczania niezgruntowanych powierzchni betonu.