Modernizacje dachu niemuszą oznaczać zmiany poszycia. Niekiedy z czysto estetycznych powodów właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zmianę koloru dachu. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie farby sprawdzą się na dachach? Jak przystąpić do malowania dachu?
Dlaczego istnieje konieczność malowania dachu?
Malować dachy można zarówno te wykonane z dachówki, jak i blachy. Powodem, dla którego właściciel powinien rozważyć malowanie dachu, mogą być pojawiające się na powierzchni blachy w pierwszej kolejności pofałdowania, kurczenie, wydłużanie, a następnie odkształcanie i pękanie jej nawierzchni. Tego typu uszkodzenia powłoki tworzą idealne środowisko do rozwoju ognisk rdzy, które pozostawione same sobie doprowadzą do konieczności wymiany dachu. Można tego uniknąć, prowadząc prace naprawcze dachu w postaci jego malowania. Drugim powodem czysto prozaicznym jest malowanie dachu ze względu np. na zmianę elewacji budynku.
Jak zabrać się za malowanie dachu?
W pierwszym kroku przed malowaniem należy dokładnie oczyścić dach i ocenić jego stan techniczny. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian korozyjnych należy przed położeniem farby zlikwidować ogniska rdzy. Starą, łuszczącą farbę należy zeskrobać szpachelką, po czym matowimy powierzchnię papierem ściernym, szlifierką do momentu pozbycia się wżerów. Tak przygotowane pokrycie dachu odtłuszcza się specjalni dobranymi do tego celu środkami pamiętając o ich spłuknięciu wodą. Po wyschnięciu przychodzi czas na grunt i w końcu kolor. Farba do malowania dachu musi wysokie właściwości mechaniczne, oraz powinna wytwarzać na jego powierzchni specjalną powłokę elastyczno-plastyczną chroniącą blachę przed szkodliwymi promieniami UV, czynnikami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami przemysłowymi, czy też glonami i drobnoustrojami. Warto zwrócić uwagę by była to farba o niskiej zwartości tzw. lotnych związków organicznych LZO/VOC. To substancje, które przy długoterminowym wystawieniu na kontakt z człowiekiem mogą źle na niego wpływać.