Kostka brukowa ułożona wokół domu powinna spełniać dwie funkcje – użyteczną oraz estetyczną. Nie każdy model będzie idealnym rozwiązaniem dla otoczenia domu, dlatego przed zakupem materiału warto zastanowić się, jaki kształt, faktura i kolor będzie współgrał z okoliczną architekturą. Natomiast już po ułożeniu bruku należy pamiętać o konieczności jego odświeżania i zabezpieczania przed szybkim niszczeniem. Jak i czym impregnować kostkę brukową?
Co daje impregnacja bruku?
Bruk jest rozwiązaniem trwałym, ale pozostawiony działaniu różnych warunków atmosferycznych zacznie poddawać się niszczycielskiej sile deszczu, słońca i morzu, by ostatecznie stracić swój urok. Tylko regularna impregnacja może sprawić, że kostka brukowa wytrzyma w praktycznie idealnym stanie przez lata. Zadaniem impregnacji jest przede wszystkim dodatkowe ograniczenie chłonności – ma to znaczenie nie tylko w przypadku wilgoci, ale także zabrudzeń, które mogłyby wniknąć w głąb bruku przed ich usunięciem. Dlatego niezbędne jest przeprowadzanie zabezpieczania kostki brukowej na podjazdach do garażów oraz tarasach służących do grillowania. W takich newralgicznych miejscach warto także zainwestować w kostkę brukową impregnowaną już na etapie jej produkcji. Impregnowana kostka jest dodatkowo odporna na erozję. Chroniony bruk nie stanowi także dobrego środowiska dla mchów i porostów. Dodatkowo zastosowanie substancji impregnujących sprawia, że śnieg i lód nie osadzają się mocno na kostce, a całość wygląda świeżo i elegancko.
Kiedy i czym impregnować kostkę brukową?
Przed zaimpregnowaniem kostki brukowej należy zwrócić uwagę na datę wyprodukowania kostki – musi upłynąć co najmniej miesiąc, ponieważ w tym czasie beton uzyskuje swoją maksymalną wytrzymałość. Podczas impregnacji niezbędna jest dodatnia temperatura. Istotne jest również, by przez co najmniej 5 godzin po impregnacji nawierzchnia nie była poddana silnemu nasłonecznieniu oraz opadom deszczu. O sukcesie procesu decyduje także odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Należy ją dokładnie oczyścić, używając wody pod ciśnieniem oraz szczotki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kurz i piasek, pozostałe na kostce w czasie impregnacji, na stałe przylgną do jej powierzchni. Po wyschnięciu betonu można przystąpić do impregnowania. Impregnat nakłada się przy użyciu wałka z długim włosiem lub opryskiwacza ciśnieniowego. Wybór odpowiedniego impregnatu ma wpływ na trwałość i skuteczność procesu. Impregnaty na bazie wody są tanie, ale nietrwałe, natomiast impregnaty na bazie silikonów i butanolu nadają kostce wysycony kolor. Najdłużej utrzymują się właściwości ochronne uzyskane po zastosowaniu impregnatów polimerowych.