Inni Klienci kupili również

Gruntowanie ścian bez tajemnic. Co warto wiedzieć?

Gruntowanie ścian bez tajemnic. Co warto wiedzieć?

Malowanie ściany poprzedza jej gruntowanie, czyli inaczej przygotowanie podłoża pod nową powłokę. Ponadto gruntowanie poprawia przyczepność farby, wzmacnia powierzchnię, wyrównuje ją oraz zmniejsza jej chłonność. Do gruntowania używa się:

  • impregnatów gruntująco-wzmacniających,
  • podkładowych farb akrylowych i lateksowych,
  • podkładowych farb rozpuszczalnikowych,
  • gruntujących lakierów akrylowych.

Wybór preparatu gruntującego uzależniony jest od stanu gruntowanej powierzchni oraz rodzaju farby, jaką ma być ona pokryta. Najbardziej uniwersalnymi środkami są impregnaty gruntująco-wzmacniające, zabezpieczające powierzchnię przed wilgocią i tworzące paro przepuszczalną powłokę. Ponadto impregnaty poprawiają przyczepność farb oraz zapobiegają powstawaniu przebarwień. Sprawdź, co należy wiedzieć o gruntowaniu i jak powinno przebiegać.

 

Krok pierwszy: dobierz grunt

Jak już wspomnieliśmy, dobór gruntu zależy od rodzaju gruntowanej powierzchni. Przykładowo, impregnaty najlepiej sprawdzą się na płytach gipsowo-kartonowych oraz tynkach gipsowych, cementowo-wapiennych i wapiennych. Farb podkładowych akrylowych oraz lateksowych najlepiej użyć pod dekoracyjne farby emulsyjne i akrylowe, a farb podkładowych rozpuszczalnikowych do gruntowania tynków, drewna i płyt cementowo-azbestowych.

W naszej ofercie znajdą Państwo bogaty wybór środków gruntujących, w tym środków specjalistycznych, przeznaczonych do gruntowania kamienia naturalnego. Posiadamy w sprzedaży ponadto koncentrat akrylowy przeznaczony do powierzchni cementowych i cegły, wnikający głęboko w podłoże oraz zwiększający jego przyczepność. Warto zwrócić także uwagę na dostępny w naszej ofercie preparat antyadhezyjny przeznaczony do ochrony szalunków i form do produkcji galanterii betonowej.

Krok drugi: przygotuj podłoże

Zanim przystąpisz do gruntowania powierzchni, musisz ją odpowiednio przygotować. Powierzchnia bowiem musi być czysta, sucha oraz pozbawiona pleśni. Najlepszym sposobem jest przemycie ściany wodą, a następnie przeszlifowanie jej papierem ściernym. Przetarcie ściany spowoduje wyrównanie powierzchni i zapewni gruntowi dobrą przyczepność. Usuń znajdujące się w ścianie gwoździe i śrubki, a ubytki uzupełnij szpachelką. Jeśli tynk jest świeży poczekaj cztery tygodnie, zanim zaczniesz go gruntować.

Krok trzeci: Zaaplikuj grunt

Preparat gruntujący nanosi się równomiernie pędzlem lub wałkiem, w kierunku od góry do dołu. Grunt powinien całkowicie wnikać w strukturę ściany i nie gromadzić się na jej powierzchni. Pożądaną ilość warstw gruntu określa producent na opakowaniu. Zazwyczaj jest to jedna warstwa, w przypadku powierzchni nierównych i mocno nasiąkliwych dwie. Warstwy nanosi się jedną na drugą, zanim jeszcze pierwsza wyschnie. Po zagruntowaniu ściany pozostaw preparat do całkowitego wyschnięcia na 24 godziny. Malowanie świeżo zagruntowanej powierzchni przed upływem doby grozi niszczeniem warstwy gruntu, z kolei zbyt późne nakładanie farby spowoduje, że grunt straci swe właściwości i przestanie zapewniać dobrą przyczepność farby.

Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkt dnia
SARSIL H -14/R - 1 kg
SARSIL H -14/R - 1 kg

28,00 zł

szt.
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg

9,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl