Nowości
Sarsil FX 0,5L
Sarsil FX 0,5L
45,00 zł
szt.
Sarsil FX 1L
Sarsil FX 1L
75,00 zł
szt.

Czym charakteryzują się farby elewacyjne?

Czym charakteryzują się farby elewacyjne?

Farby elewacyjne stosuje się do malowania ścian zewnętrznych budynków. Pełnią dwojaką funkcję: ochronną oraz dekoracyjną. Z jednej strony bowiem zabezpieczają powłokę tynkarską przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, woda, promieniowanie UV czy grzyby i pleśnie, z drugiej poprawiają wygląd elewacji oraz wpływają na jej estetykę. Ich charakterystyka i właściwości zależą od ich rodzaju. Istnieją dwa główne kryteria podziału farb elewacyjnych: zastosowanie oraz rodzaj spoiwa na bazie, którego zostały wyprodukowane. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najważniejszym cechom farb elewacyjnych.

Podział farb elewacyjnych ze względu na rodzaj zastosowanego w nich spoiwa

Pierwszym kryterium podziału farb elewacyjnych jest rodzaj spoiwa, zastosowanego do ich produkcji. Na tej podstawie wyróżnia się farby akrylowe, silikatowe, silikonowe i mineralne.

Farb akrylowych nie należy stosować na podłożach ze świeżego tynku silikatowego oraz wapiennego, gdyż nie są one odporne na działanie mikroorganizmów. Dlatego też aplikuje się je przede wszystkim na podłoża o niskiej, ustabilizowanej wilgotności. Bardzo często, aby polepszyć ich właściwości, do farb akrylowych dodaje się różnego rodzaju polimery. W ten sposób powstają między innymi farby akrylowo-winylowe, polepszające trwałość powstałej powłoki i spowalniające blaknięcie kolorów. Są także wyjątkowo odporne na ścieranie. Farby akrylowo-pliolitowe charakteryzują się natomiast dobrą paroprzepuszczalnością. Wszystkie farby elewacyjne akrylowe są wodorozcieńczalne.

Równie popularnym rodzajem farb elewacyjnych są dostępne w naszej ofercie elewacyjne farby silikonowe, produkowane na bazie żywicy silikonowej. Charakteryzują się wysokim poziomem hydrofobowości oraz przepuszczalności pary wodnej i dwutlenku. Są wysoce odporne na zabrudzenia i łatwo ulegają oczyszczaniu po opadach deszczu. Są także równie odporne na ścieranie, działanie promieni słonecznych i korozję mikrobiologiczną. Mogą być stosowane zarówno na podłożach mineralnych, jak i organicznych.

Farby silikatowe produkuje się przy użyciu szkła wodnego oraz dyspersji akrylowej, która zapewnia przyczepność powłoki do podłoża. Wykazują one także bardzo dobrą przepuszczalność pary wodnej i gazów, nie są podatne na zabrudzenia, korozję biologiczną oraz kredowanie. Są także niezwykle trwałe.

Farby mineralne to natomiast suche mieszanki lub pasty, które należy rozcieńczyć z wodą. Warto pamiętać, że raz rozmieszane, nie nadają się do dłuższego przechowywania – należy je zużyć w ciągu kilku godzin. Przed i po malowaniu elewacyjnymi farbami mineralnymi powierzchnię ściany trzeba zwilżyć wodą. Tego typu farb używa się główne w trakcie renowacji zabytków.

Jakie farby elewacyjne można wyróżnić ze względu na ich zastosowanie?

Ze względu na zastosowanie, wyróżnia się farby elewacyjne:

  • fasadowe,
  • egalizacyjne,
  • elastyczne.

Farby fasadowe przeznaczone są do malowania otynkowanych ścian zewnętrznych budynków, zarówno tych ocieplonych, jak i nieocieplonych. Są idealne do malowania dekoracyjnych tynków mineralnych na spoiwie cementowym oraz dekoracyjnych tynków akrylowych, silikatowych i silikonowych. Farby egalizacyjne z kolei służą do wyrównania różnic w odcieniach poszczególnych fragmentów elewacji. Maskują wykwity i przebarwienia, ujednolicają barwę tynku oraz wyrównują mikropęknięcia. Produkuje się je na bazie emulsji żywicy silikonowej lub akrylowej i nakłada po kilku dniach od nałożenia tynku. Kolejną odmianą farb elewacyjnych są farby elastyczne, maskujące mikrospękania oraz rysy nieprzekraczające 1,2 mm. Są to farby akrylowe lub silikonowe z dodatkiem żywicy akrylowej. Po aplikacji na spękanej powierzchni tworzą jednorodną rozciągliwą, uszczelniającą i elastyczną powłokę.

Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkt dnia
SARSIL H -14/R - 1 kg
SARSIL H -14/R - 1 kg
23,00 zł
szt.
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg
6,90 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl