Inni Klienci kupili również
SZKŁO WODNE Sodowe - 6kg (5l)
SZKŁO WODNE Sodowe - 6kg (5l)

28,00 zł

szt.
SARSIL H -14/2 (koncentrat 1:5) - 0,8 kg
SARSIL H -14/2 (koncentrat 1:5) - 0,8 kg

48,00 zł

szt.
GUMOSIL B + katalizator kauczuk formierski 1 kg
GUMOSIL B + katalizator kauczuk formierski 1 kg

120,00 zł

szt.
POLSIL E1 - 1 litr
POLSIL E1 - 1 litr

40,00 zł

szt.
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg

9,00 zł

szt.
SARSIL bruk PREMIUM - 5 kg
SARSIL bruk PREMIUM - 5 kg

170,00 zł

szt.
POLASTOSIL M-33 z katalizatorem 1 kg
POLASTOSIL M-33 z katalizatorem 1 kg

105,00 zł

szt.
SARSIL H -14/R - 1 kg
SARSIL H -14/R - 1 kg

28,00 zł

szt.

Czym charakteryzują się farby elewacyjne?

Czym charakteryzują się farby elewacyjne?

Farby elewacyjne stosuje się do malowania ścian zewnętrznych budynków. Pełnią dwojaką funkcję: ochronną oraz dekoracyjną. Z jednej strony bowiem zabezpieczają powłokę tynkarską przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, woda, promieniowanie UV czy grzyby i pleśnie, z drugiej poprawiają wygląd elewacji oraz wpływają na jej estetykę. Ich charakterystyka i właściwości zależą od ich rodzaju. Istnieją dwa główne kryteria podziału farb elewacyjnych: zastosowanie oraz rodzaj spoiwa na bazie, którego zostały wyprodukowane. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najważniejszym cechom farb elewacyjnych.

Podział farb elewacyjnych ze względu na rodzaj zastosowanego w nich spoiwa

Pierwszym kryterium podziału farb elewacyjnych jest rodzaj spoiwa, zastosowanego do ich produkcji. Na tej podstawie wyróżnia się farby akrylowe, silikatowe, silikonowe i mineralne.

Farb akrylowych nie należy stosować na podłożach ze świeżego tynku silikatowego oraz wapiennego, gdyż nie są one odporne na działanie mikroorganizmów. Dlatego też aplikuje się je przede wszystkim na podłoża o niskiej, ustabilizowanej wilgotności. Bardzo często, aby polepszyć ich właściwości, do farb akrylowych dodaje się różnego rodzaju polimery. W ten sposób powstają między innymi farby akrylowo-winylowe, polepszające trwałość powstałej powłoki i spowalniające blaknięcie kolorów. Są także wyjątkowo odporne na ścieranie. Farby akrylowo-pliolitowe charakteryzują się natomiast dobrą paroprzepuszczalnością. Wszystkie farby elewacyjne akrylowe są wodorozcieńczalne.

Równie popularnym rodzajem farb elewacyjnych są dostępne w naszej ofercie elewacyjne farby silikonowe, produkowane na bazie żywicy silikonowej. Charakteryzują się wysokim poziomem hydrofobowości oraz przepuszczalności pary wodnej i dwutlenku. Są wysoce odporne na zabrudzenia i łatwo ulegają oczyszczaniu po opadach deszczu. Są także równie odporne na ścieranie, działanie promieni słonecznych i korozję mikrobiologiczną. Mogą być stosowane zarówno na podłożach mineralnych, jak i organicznych.

Farby silikatowe produkuje się przy użyciu szkła wodnego oraz dyspersji akrylowej, która zapewnia przyczepność powłoki do podłoża. Wykazują one także bardzo dobrą przepuszczalność pary wodnej i gazów, nie są podatne na zabrudzenia, korozję biologiczną oraz kredowanie. Są także niezwykle trwałe.

Farby mineralne to natomiast suche mieszanki lub pasty, które należy rozcieńczyć z wodą. Warto pamiętać, że raz rozmieszane, nie nadają się do dłuższego przechowywania – należy je zużyć w ciągu kilku godzin. Przed i po malowaniu elewacyjnymi farbami mineralnymi powierzchnię ściany trzeba zwilżyć wodą. Tego typu farb używa się główne w trakcie renowacji zabytków.

Jakie farby elewacyjne można wyróżnić ze względu na ich zastosowanie?

Ze względu na zastosowanie, wyróżnia się farby elewacyjne:

  • fasadowe,
  • egalizacyjne,
  • elastyczne.

Farby fasadowe przeznaczone są do malowania otynkowanych ścian zewnętrznych budynków, zarówno tych ocieplonych, jak i nieocieplonych. Są idealne do malowania dekoracyjnych tynków mineralnych na spoiwie cementowym oraz dekoracyjnych tynków akrylowych, silikatowych i silikonowych. Farby egalizacyjne z kolei służą do wyrównania różnic w odcieniach poszczególnych fragmentów elewacji. Maskują wykwity i przebarwienia, ujednolicają barwę tynku oraz wyrównują mikropęknięcia. Produkuje się je na bazie emulsji żywicy silikonowej lub akrylowej i nakłada po kilku dniach od nałożenia tynku. Kolejną odmianą farb elewacyjnych są farby elastyczne, maskujące mikrospękania oraz rysy nieprzekraczające 1,2 mm. Są to farby akrylowe lub silikonowe z dodatkiem żywicy akrylowej. Po aplikacji na spękanej powierzchni tworzą jednorodną rozciągliwą, uszczelniającą i elastyczną powłokę.

Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Produkt dnia
SARSIL H -14/R - 1 kg
SARSIL H -14/R - 1 kg

28,00 zł

szt.
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg
Spalsadz do sadzy kominków pieca 1kg

9,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl