Słowem wstępu
Wbrew powszechnie panującej opinii, barwników do betonu można używać również do tynków, zapraw, farb i emalii, mas szpachlowych oraz tworzyw sztucznych. Na rynku znaleźć można obecnie szeroki wybór barwników, w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy klient – nawet ten najbardziej wymagający – znajdzie z pewnością odcień, który odpowiadać będzie zarówno jego gustowi, jak i potrzebom.
Zanim użyjesz, pamiętaj!
Nierozrobiony barwnik do betonu ma formę proszku i jest niebezpieczny dla zdrowia. Mając to na uwadze, do rozrobienia pigmentu, należy się odpowiednio przygotować. Konieczne w tym przypadku okażą się rękawice ochronne i maska przeciwpyłowa.
Jak używać barwnika do betonu?
To, ile barwnika do betonu powinniśmy użyć, zależy przede wszystkim od rodzaju materiału budowlanego lub wykończeniowego. W przypadku mas betonowych będzie to domieszka wahająca się w granicach od trzech do sześciu procent wagi, w stosunku do ilości cementu. Należy przy tym pamiętać, że odmierzony barwnik dodaje się bezpośrednio do cementu i miesza – na sucho - z piaskiem. Ponadto, użytkownik może dodać do masy plastyfikator Flux 2, dzięki któremu możliwe jest skuteczne podtrzymanie koloru.
Czy wiesz, że…?
Barwnik do cementu, jak już wcześniej wspomnieliśmy, posiada uniwersalne zastosowanie. Można korzystać z niego zarówno podczas wykańczania wnętrz, jak i na zewnątrz budynków. Warto również wiedzieć, że dzięki swoim specyficznym właściwościom, wzmacnia odporność powierzchni bawionych. Decydując się na jego użycie, możemy mieć pewność, że zarówno elewacje, dekoracje, jak i inne elementy, odzyskają świeży i efektowny wygląd.