W przypadku pomieszczeń narażonych na działanie wody, dobrze jest pomyśleć o tym, w jaki sposób wykonać hydroizolację. Ściany i podłogi w takich miejscach jak kuchnie, łazienki i pralnie, ale również balkony i tarasy, będąc narażone na nieustanny kontakt z wilgocią, mogą ulec uszkodzeniu ze względu na negatywny wpływ pleśni i grzybów, które tak chętnie rozwijają się w pobliżu wody. Czy da się uniknąć tego problemu?
Folia w płynie – co to takiego?
Folia w płynie w swojej podstawowej, jednoskładnikowej formie, to substancja powstała na bazie żywic syntetycznych. Jej funkcją jest stworzenie warstwy ochronnej na powierzchniach betonu, tynków cementowych i cementowo-wapiennych, gipsowo-kartonowych, pustaków ceramicznych, bloczków gipsowych czy płyt wiórowych. Folia w płynie jest wodoszczelna – z tego powodu doskonale zabezpiecza miejsca szczególnie narażone na kontakt z wodą, między innymi podłogę łazienki, ścianę przy brodziku, umywalce lub kuchennym zlewie. Nie jest jednak odporna na nacisk i uszkodzenia mechaniczne, dlatego powłokę izolacyjną należy pokryć innym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi.
Jak aplikować folię w płynie?
Aby zastosowanie folii w płynie w pełni przyniosło spodziewany efekt ochronny, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Powinno być ono równe, pozbawione resztek farb, klejów i innych materiałów, a także oczyszczone z pyłów i wszelkich substancji chemicznych. Ze względu na kruchość folii, dobrze jest rozpocząć jej nakładanie od ścian, a na końcu zaizolować podłogę. Substancję przygotowaną zgodnie ze wskazówkami producenta rozprowadza się przy pomocy wałka malarskiego lub pędzla. Folia w płynie schnie od 2 do 8 godzin, po tym czasie można nałożyć drugą warstwę (prostopadle do pierwszej), a następnie także płytki ceramiczne.