Chyba nikt nie wyobraża sobie współczesnego budownictwa bez folii. Osłaniają one elementy konstrukcyjne budynku przed działaniem promieni UV, zabrudzeniem, mniejszymi uszkodzeniami (np. obtarcie), a przede wszystkim – wilgocią. Folii używa się do wykonywania izolacji w kuchniach, łazienkach, garażach, na tarasach, a także uszczelniania dachów. Coraz częściej, przy wykonywaniu części prac, zamiast tradycyjnej folii wykorzystuje się folię w płynie. Czym ona jest?
Folia czy… farba?
Folia w płynie to produkt oparty o żywice syntetyczne. Nakłada się ją podobnie jak zwykłą farbę. Najpierw powierzchnię, którą chcemy zaizolować lub uszczelnić, należy odpowiednio przygotować (uzupełnić ubytki, usunąć wszelkie zabrudzenia). Jednoskładnikowe folie w płynie zazwyczaj przed użyciem należy zamieszać. Następnie folię nakłada się na daną powierzchnię przy pomocy wałka lub pędzla. Folia jest mieszaniną tworzywa i nośnika. Gdy nośnik odparuje po nałożeniu, na powierzchni pozostanie sucha, spójna, elastyczna warstwa, która z powodzeniem pełni funkcję hydroizolacji.
Kiedy warto wybrać folię w płynie?
W wielu przypadkach użycie folii w płynie jest po prostu wygodniejsze i efektywniejsze, niż zastosowanie zwykłej folii w arkuszu. Arkusz wymaga odpowiedniego docięcia, jest też podatny na przedarcie. Jeśli wymagane jest użycie dwóch arkuszy, ich połączenie może stanowić dodatkowy słaby punkt. Folia w płynie jest o wiele lepszym wyborem np. podczas wykonywania powłok uszczelniających na podłodze lub ścianach łazienki, pralni, przy budowie prysznica, a także podczas izolowania basenu, piwnicy i tarasu. Tym bardziej że produkt ten doskonale współpracuje z różnymi rodzajami powierzchni. Folia w płynie da skuteczną ochronę zarówno betonowi, pustakom, tynkom, ceramice, drewnu, jak i wykładzinom syntetycznym. Szukając folii w płynie, warto sprawdzać wydajność danego produktu. Trzeba pamiętać też o tym, że chociaż w przypadku folii renomowanych producentów skuteczną izolację zapewnia już jedna warstwa produktu, specjaliści zawsze zalecają użycie dwóch warstw.