
Folia w płynie i masa uszczelniająca to podobne, nowoczesne materiały izolacyjne, których bazą jest żywica syntetyczna. Oba produkty mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Są wykorzystywane do zabezpieczenia fundamentów, konstrukcji dachowych, uszczelniania połączeń papy oraz wykonywania izolacji w kuchniach i łazienkach. Ze względu na łatwość stosowania to folia w płynie zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony fachowców.
Czym jest folia w płynie?
Folia w płynie to nowoczesny materiał izolacyjny, który coraz częściej zastępuje tradycyjną papę. Materiał ten składa się w zdecydowanej większości z żywicy syntetycznej, która po zaschnięciu ma właściwości uszczelniające i ochronne, szczególnie jeśli chodzi o wilgoć oraz parę wodną. Dlatego coraz częściej folia w płynie stosowana jest w łazienkach, gdzie bardzo istotne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, że przygotowanie jej do użycia jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać masę znajdującą się w opakowaniu, tak aby konsystencja była spójna. Następnie można folię nakładać na wcześniej przygotowane podłoże. Dla uzyskania trwałego efektu zaleca się nałożenie dwóch warstw produktu. Folię może nałożyć każdy, gdyż czynność ta jest bardzo prosta i w większości przypadków bezproblemowa.
Czym jest masa uszczelniająca?
Masa uszczelniająca zaliczana jest podobnie jak folia do produktów uszczelniających. Charakteryzuje się większą gęstością niż folia. Jest przeznaczona do nakładania na powierzchnie betonowe, wylewki i tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne oraz powierzchnie z płyt gipsowo-kartonowych. Podobnie jak w przypadku folii masę należy ułożyć w dwóch warstwach, aby uszczelnienie było wykonane w sposób prawidłowy. Istotną różnicą między masą uszczelniającą a folią jest wspomniana gęstość materiału, która zwiększa grubość nakładanej warstwy. Uzyskujemy przez to grubszą izolację, lecz jej nakładanie wymaga posiadania większych umiejętności.